0 beğenilme 0 beğenilmeme
Ekonomi kategorisinde tarafından

Arkadaşlar biraz kredi kartı borcum var bir süredir ödeyemiyorum ve şu sıralar sürekli telefonla aranıyorum ihtarlar yapılıyor. Acaba haciz uygulanır mı bana? Net bir bilgisi olan varsa "Bankalar Hangi Şartlarda Haciz İşlemi Uygular" bilgisi olan var mı? Bu zor durumdan haciz işlemine maruz kalmadan kurtulmak istiyorum fakat yine de bilgim olsun istiyorum.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
 
En İyi Cevap

Haciz işlemi, vatandaşın bankaya kredi kartı üzerinden yapmış olduğu harcamalar vasıtasıyla veya direkt kredi çekmesi sonucunda borçlu olduğunda aylık düzenli ödemesi gereken miktarı ödemediğinde banka tarafından vatandaşın üzerinde bulunan menkul veya gayrimenkullere borcu düzeyinde yapılan el koyma işlemine denir.

BANKADAN İHTARNAME NE ZAMAN GELİR?


Bankaya olan aylık ödeme miktarınızı düzenli olarak 2 kez üst üste ödemediğiniz takdirde banka tarafından kişinin ev adresine ihtarname gönderilir. Bu ihtarname evinize gönderildikten sonra 30 gün içinde ödemeniz gereken miktarı ödemediğiniz zaman hukuki süreç başlayacak demektir.

İHTARNAME SONRASI ÖDEME YAPILMAZSA NE OLUR?


Hukuki süreç başladıktan sonra haciz işlemi uygulanmadan bir adım önce müşteriye avukat aracılığıyla yapılandırma işlemi teklif edilir. Eğer müşteri ödemesi gerektiği miktarı kabul eder ve yapılandırma işleminden yararlanmak isterse borcu ve bu süreçte borcuna yeniden faiz uygulanmasıyla ortaya çıkan toplam miktarı ödemesi gerekmekte. Eğer yapılandırma işlemine de yanaşmaz ise haciz işlemleri başlayacak demektir.

MAAŞIN NE KADARINA HACİZ GELİR?


Borcu olan kişinin düzenli bir maaşı varsa banka bu maaşın en fazla %25 payına haciz işlemi uygulayabilir. Eğer maaşın tamamına veya bu orandan daha fazlasına haciz işlemi uygulanmışsa bu karara itiraz etme hakkınız mevcuttur. Eğer 1'den fazla bankaya borcunuz varsa diğer bankalar haciz işlemi için sıraya girip beklemektedirler.

BORÇLUNUN NELERİ HACİZ EDİLEBİLİR?


  • Borçlunun varsa sahip olduğu araca
  • Borçlunun varsa sahip olduğu eve
  • Borçlunun varsa gayrimenkul payına
  • Borçlunun sahip olduğu firmaya
  • Borçlunun sahip olduğu firmadaki ortaklık payına
  • Borçlunun kamu ya da özel işçi ise maaşına
  • Borçlunun evine ya da iş adresine
  • Borçlunun kefil gösterdiği kişinin sahip olduğu mala
  • Borçlunun kefil gösterdiği kişinin maaşına

389 soru

6.2k cevap

4 yorum

847 kullanıcı

Üye Olmadan.
Öğrenmek istediğini SOR,
bildiğin ne varsa YORUMLA.

Bilgi paylaşım sitesi olan SORyorumla.com'a hoş geldiniz.

Ayrıca bknz: TV izle

Sayfamızda bulunan kategorilerden öğrenmek istediğiniz hangi soru varsa sorabilir veya sorulan sorulara yorumlarınızı yapabilirsiniz. Özellikle ürün yorumları, teknolojik ve elektronik aletler hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz sayfamızda size internet ortamında en doğru bilgi alışverişini yapmanıza vesile oluyoruz. Bir ürünü almadan önce " Bu Alınır mı? X ürünün yorumları, X ürünün hakkında fikirleriniz nedir? " gibi en kıymetli sorular ve yorumları sayfamızda.

...