0 beğenilme 0 beğenilmeme
Genel kategorisinde tarafından

Arkadaşlar çok yakın kadın arkadaşım sanırım ayrılma kararı vermiş ve bu konuda benden araştırma yapmamı rica etti benimde aklıma burası geldi. Kötü bir şey insan üzülüyor fakat yardım talebine isteksiz olsa da tarafsız kalamadım. 
Aramızda bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa detaylı bir şekilde cevap verebilir mi? Nasıl Hızlı Boşanılır? Hatta Tek Celsede Boşanmak nasıl olur?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
 
En İyi Cevap

Merhaba, malesef artık günümüzde boşanma oranları oldukça yükseldi ve bu durumla Allah korusun ama herkes karşı karşıya gelebilir. Dileğimiz o ki hiç bir evliliğin sonu böyle olmasın fakat herşey insanın istediği gibi gitmeyebiliyor. Alınan bu karardan sonra hukuken yapılması gerekenleri şöyle sıralamak isterim.

BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR?

Evli olan kişi eşiyle artık beraber yaşamasının, evli kalmasının mümkün olmadığını düşünüyorsa ve boşanma kararı almışsa en başta hukuki süreci başlatması gerekmektedir ve boşanma dilekçesi bunun ilk adımıdır. Dilekçenin verilmesi ve konuyla ilgili harç bedelinin verilmesinden sonra süreç işleme koyulmuş olacaktır.

Kişinin bu talebi üzerine hukuki süreç derhal işleme koyulacaktır ve ilk olarak ekonomik sosyal durum analizi yapılmaktadır. Bu araştırma akabinde boşanma davası ön inceleme duruşması olmaktadır. Araştırmadan elde edilen bilgiler duruşma sırasında tanıdıklar dinlenecek ve lazım olan deliller toplanacaktır. Mahkeme çiftin fikirlerine başvuracak ve netincesinde kararını verecektir.

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA VE ANLAŞMALI BOŞANMA NEDİR?

Bildiğiniz üzere anlaşarak boşananlar olduğu gibi çiftlerin boşanma konusunda ortak bir kararda buluşamadığı durumlarda meydana gelebilmektedir ve bu duruma hukuki terimde çekişmeli boşanma diye tabir edilir.

Çekişmeli boşanma: Aslında adından da anlayabileceğimiz gibi ortaya çıkan anlaşmazlıklar yüzünden çiftin birbiri üzerine yaptığı suçlamalar veya itirazlar neticesinde çekişmeli boşanmaların süreci "Anlaşmalı boşanmalara" oranla daha uzun sürmektedir. Tarafların birinin bu sürece karşı çıkmasıyla ortaya çıkan bu anlaşmazlığı mahkemenin tarafları dinlemesi ve tespit edilen delillerin incelenmesi neticesinde ortak adaletli bir kararın çıkması için süre olarak uzaması sebep gösterilir.

Anlaşmalı boşanma ise her iki tarafta ortak karara varmıştır. Anlaşmalı boşanmak için evliliğin 1 yılını doldurmuş olması gerekmektedir. 1 yıldan kısa evliliklerde anlaşmalı boşanmak mümkün olmamaktadır.

BOŞANMA DAVASI NE KADAR SÜRER?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sürenin ne kadar uzun süreceği tamamen davanın anlaşmalı veya çekişmeli olmasıyla orantılı bir süreçtir.

Anlaşmalı boşanma davaları genelde 2 ay sürecinde gerçekleşmektedir. Davayı açtığınız zaman o hafta içerisinde duruşma günü alabilirsiniz. Eğer hızlı boşanmak istiyorsanız anlaşmalı boşanmak en kısa süren davadır.

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer diyorsanız işte bu biraz avukatlara veya davanın seyrinin nasıl ilerlediğiyle ilgili bir durumdur ve ortalama 10 ile 18 arası sürmesi normaldir.

HUKUKEN YER ALAN BOŞANMA NEDENLERİ NELERDİR?

Hukuken boşanmak için çiftin arasında yaşanması gereken bazı maddelerde sıralanabilir. Bunları şöyle izah edelim;

 • Zina
 • Hayata kast etme
 • Şiddet uygulama
 • Suç işlemeye bağlı boşanma
 • Terk etmeye dayalı boşanma
 • Akıl hastalığı nedeniyle boşanma
 • Evlilik birliğinin temelden sarsılmasından dolayı boşanma
BOŞANMA DAVASINI KİMİN AÇTIĞI ÖNEMLİ MİDİR?
Kesinlikle önemli değildir çünkü hukuken davayı ilk önce kimin açtığından ziyade kimin haklı kimin kusurlu olduğudur. Mahkeme yapılan araştırmalar ve alınan ifadeler neticesinde kimin daha fazla kusurlu veya daha az kusurlu olduğuna karar verir. Taraflardan birisinin açtığı boşanma davasına karşılık diğer tarafında karşı dava açma hakkı bulunmaktadır.
BOŞANMA DAVASINDA ÇOCUĞUN VELAYETİ KİME VERİLİR?
Çiftin ayrılmasına mahkemenin karar vereceği gibi eğer çocuk veya çocuklar varsa velayetinin anneye mi yoksa babaya mı verileceğine de mahkeme karar verir ve mahkemenin bu kararları verirken baktığı unsurlar şunlardır;
 • Cinsiyeti
 • Eşin sosyal durumu
 • Eşin maddi durumu
 • Eş ve çocuk ilişkisi

BOŞANAN ERKEK VE KADIN NE KADAR SÜREDE TEKRAR EVLENEBİLİR?

Eğer mahkeme çiftin boşanmalarına onay verdiyse ve bu çift boşandıktan sonra evlenmeyi düşünüyorsa hukuken erkek boşandıktan 1 gün sonra bile başkasıyla evlenebilir FAKAT bu kadın için en az 300 gün olarak belirlenmiştir. Bunun sebebi ise kadının hamile kalması durumu göz önüne alınarak şart koyulmuştur ama yine buna kolaylık olarak kadın bu süreyi beklemek istemiyorsa hamile olmadığına dair rapor alarak bu sorunu ortadan kaldırabilir.

389 soru

6.2k cevap

4 yorum

847 kullanıcı

Üye Olmadan.
Öğrenmek istediğini SOR,
bildiğin ne varsa YORUMLA.

Bilgi paylaşım sitesi olan SORyorumla.com'a hoş geldiniz.

Ayrıca bknz: TV izle

Sayfamızda bulunan kategorilerden öğrenmek istediğiniz hangi soru varsa sorabilir veya sorulan sorulara yorumlarınızı yapabilirsiniz. Özellikle ürün yorumları, teknolojik ve elektronik aletler hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz sayfamızda size internet ortamında en doğru bilgi alışverişini yapmanıza vesile oluyoruz. Bir ürünü almadan önce " Bu Alınır mı? X ürünün yorumları, X ürünün hakkında fikirleriniz nedir? " gibi en kıymetli sorular ve yorumları sayfamızda.

...