0 beğenilme 0 beğenilmeme
Araba kategorisinde tarafından

Yeni alacağım araç için güzel bir plaka almak istiyorum. Daha önce etrafımda çokça gördüğüm ve uzun zamandır içimte uhte olarak yer alan şahsıma ait özel plaka almak istiyorum. Özel plakalar kaç para bileniniz var mıdır? Sanırım emniyette biraz tanıdık falan olması da bu işleri biraz daha kolaylaştırıyor veya hızlandırıyor diye duydum doğru mudur?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından
 
En İyi Cevap

Ayhan bey merhaba, bu bir zamanlar benimde ilgilendiğim bir konuydu ve gerekli araştırmaları yapmıştım ve kendime özel bir plaka sahibi olmuştum. Aklımda kaldığı kadarıyla size yardımcı olmak isterim umarım işinize yarar bu bilgiler.

Normal şartlarda plaka almak istediğinizde sistemin tamamen otomatik olarak rastgele belirlenen plakalardan birini almak durumundasınız fakat siz eğer özel plaka almak istiyorum derseniz devlet bu hakkı vatandaşlarına sunmuştur. FAKAT özel plaka almak istiyorsanız uymanız gereken şartlar mevcuttur hemen onlardan bahsedeyim.

Öncelikle MERNİS sistemi üstünde kayıtlı bir plaka adresine sahip olmanız gerekmektedir.

Eğer firma üzerine plaka almak istiyorum diyorsanız Örneğin: 34 X İNŞAAT 34 gibi. Firma adına özel plaka başvurusu sırasında gerekli belgeler şu şekildedir;

 • İmza sirküsü
 • Firmanın son 6 ayına ait faaliyet belgesi
 • Noter onaylı vekalet belgesi
Eğer firma değilde şahsi bireysel olarak plaka almak sıfır araç alanlar için çok daha kolaydır. Özel plaka almak isteyenlerin notere gitmeleri gerekmektedir. Noterde gerekli işlemlerin yapılmasının ardından devamında yapılacak işlemler şu şekildedir;
 • Aracın satışı ya da devri ile ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Tescil Bürosu’na gidilir
 • Talep edilen plakanın seçimi ve rezervasyonu gerçekleştirilir
 • Yasal bağış miktarı ödenir
 • Noter üzerinden satış başladığı anda plaka değişikliği yapılacağı dilekçe ile belirtilir
Plaka Rezervasyonu Yapmak İçin Gerekenler;
 • Birinci Adım

Kişinin bağlı olduğu ilin Emniyet Müdürlüğü resmi internet sitesine gidilir.

 • İkinci Adım

Site üzerinden tercih edilen plaka bulunur ve tıklanır.

 • Üçüncü Adım

Açılan sayfada T.C. kimlik numarası ve araç sahibinin adı soyadı girilir.

 • Dördüncü Adım

Seçilen plakanın 1 günlük rezervasyon işlemi gerçekleştirilir.

Özel Plakalar Kaç Para?

Eğer aracı aldıktan sonra standart plaka haricinde özel plaka almak istiyorum diyorsanız. ekstra ücret ödemeye hazır olacaksınız ve bu plakanın ücreti tamamen arz talep meselesine göre belirleniyor yani istediğiniz plakanın popülerliği ile ilgili bir durumdur.

Özel plaka ücretleri 5 – 15 bin TL arasında değişmektedir. Bazı özel plakalar için bu ücret 250 bin TL’ye kadar çıkabilir. Özel plakanın ücreti, talebe göre değişiklik göstermektedir.

389 soru

6.2k cevap

4 yorum

847 kullanıcı

Üye Olmadan.
Öğrenmek istediğini SOR,
bildiğin ne varsa YORUMLA.

Bilgi paylaşım sitesi olan SORyorumla.com'a hoş geldiniz.

Ayrıca bknz: TV izle

Sayfamızda bulunan kategorilerden öğrenmek istediğiniz hangi soru varsa sorabilir veya sorulan sorulara yorumlarınızı yapabilirsiniz. Özellikle ürün yorumları, teknolojik ve elektronik aletler hakkında bilgi alışverişi yapabileceğiniz sayfamızda size internet ortamında en doğru bilgi alışverişini yapmanıza vesile oluyoruz. Bir ürünü almadan önce " Bu Alınır mı? X ürünün yorumları, X ürünün hakkında fikirleriniz nedir? " gibi en kıymetli sorular ve yorumları sayfamızda.

...